تماس با ما03432521717
پست الکترونیکیinfo@wiratasvir.ir
فروشگاه ویرا تصویر
No products in the cart.

لوازم جانبی درب های اتوماتیک کدامند؟

 اجزا درب اتوماتیک:

در گذشته درب های معمولی وجود داشتند که به وسیله دست باز و بسته می شدند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی درب های اتوماتیک ساخته شده اند. درب اتوماتیک نوعی از درب ها است که بدون دخالت دست و با استفاده از ریموت های کنترلی و حسگرهای حرکتی باز و بسته می شوند. این درب ها انواع مختلفی دارند که با توجه به جایی که مورد استفاده قرار می گیرند ساخته می شوند. مدل باز شدن درب های اتوماتیک نیز با یکدیگر متفاوت است. از انواع این درب ها می توان به درب اتوماتیک پارکینگی و سقفی می توان اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به اجزا درب اتوماتیک و همچنین مزایای به کار بردن این درب ها بپردازیم.

 اجزا درب اتوماتیک کدامند؟

به طور کلی  انواع درب های اتوماتیک وجود دارند که  شامل سه نوع مکانیکی، هیدرولیکی و پنتوماتیکی کار می کنند. درب مکانیکی به وسیله چرخ و دنده و گیربکس حرکت می کند. همچنین درب هیدرولیکی به وسیله روغن و و تغییرات فشار عمل می کنند. دردرب های پنوماتیک نیز به وسیله فشار حاصل از گازها سبب حرکت درب می شود.

سنسورها و حسگرها :

قسمت اصلی درب های اتوماتیک حسگرها و سنسورها هستند. انواع مختلفی از سنسورها وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

  1. سنسورهای ماکروویو:

در درب هایی که سرعت و ایمنی در آها اهمیت دارد بهتر است از این حسگرها استفاده شود. استفاده از این نوع سنسورها بیشتر برای  درب های شیشه ای است چون قدرت تشخیص این مدل از درب ها بسیار عالی است.

   2. سنسورهای مادون قرمز:

از جدید ترین نوع سنسورها می توان به سنسورهای مادون  قرمز پرداخت.در تمامی درب های اتوماتیک می تودن از این حسگرها استفاده کرد مزیت اصلی این درب ها همین است مه با تمامی درها تعامل دارد. امکان تشخیص این درب ها فقت تا محدوده خاصی است. خاصیتی که این مدل از درب ها دارند این است که مصرف انرژی کمی دارند.

  3.سنسورهای ترکیبی:

از ترکیب کردن دو نوع سنسور ماکروویو و مادون قرمز مدلی به دست می آید که به آن  سنسور ترکیبی می گویند. مزایای اصلی این درب ها امنیت بالای آن است.  اجزا دیگر درب های اتوماتیک :

گیربکس:

یکی از قطعات اصلی این درب ها گیربکس است. گیربکس ها از قطعات مکانیکی یک درب به حساب می آید و وظیفه آن انتقال نیروی موتور به تسمه برای حرکت درب می باشد. انواع زیادی از گیربکس ها وجود دارد که باتوجه به نوع درب گیربکس مناسب آن انتخاب می شود. از انواع گیربکس ها می توان به گیربکس زنجیر و یا تسمه بازویی اشاره کرد.

چشمی درب از اجزا درب اتوماتیک:

سنسور درب شیشه ای دارای اشعه های مادون قرمز است. جای چشمی درب اتوماتیک در بالی درب شیشه ای است. با استفاده از این چشمی می توان رفت و آمد افراد را بررسی کرد. انتخاب چشمی که کیفیت بالایی داشته باشد بسیار مهم است چون اگر کیفیت چشمی پایین باشد ممکن است باز و بسته شدن درب  درست و سریع انام نشود و سبب نارضایتی افراد شود.

موتور درب اتوماتیک:

یکی از مهم ترین اجزا درب شیشه ای موتور آن است.کار این قسمت تامین نیروی کافی برای حرکت باز و بسته شدن درب است.

کار این قسمت به این صورت است که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و همین کار سبب حرکت درب در جهات مختلف می شود.

کنترل باکس:

کنترل باکس که به آن مادر بورد نیز می گویند. قسمت اصلی مرکز فرمان است. هنگامی که سیگال هایی توسط چشمی و یا سنسورها دریافت شود این قسمت فرمان باز و یا بسته شدن درب را می دهد. هسته اصلی این کنترل باکس جعبه موتور می باشد که در آن شفت و گیربکس و دیگر اجزا قرار می گیرند. نح.ه باز و بسته شدن درب به این صورت است که کنترل باکس یک دستور برای حرکت و چرخش گیربکس که سبب چرخش چرخ دنده ها می شود و همچنین سبب حرکت شفت می شود که در نهایت سبب باز و بسته شدن درب می شود.

شیشه درب:

یکی از اجزا درب اتوماتیک شیشه درب است. بیشترین قسمتی که افراد با آن برخورد می کنند شیشه درب است. پس باید از شیشه با بهترین کیفیت برای درب استفاده کرد. جنس شیشه های درب بسیار زیاد است اما از مدل هایی که بیشترین استفاده را دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیشه رفلکس
  • شیشه رنگی
  • شیشه لمینت
  • شیشه ساده

فریم درب:

برای ثابت نگه داشتن یک درب فریم از قطعات اصلی است. علاوه بر نگهداشتن درب فریم ها سبب ایجاد ظاهری جذاب برای درب ها هستند. اگر فریم ها رنگی باشند باعث جذابیت بیشتر درب می شوند. جنس فریم ها اغلب الومینیوم، استیل و یا آنادایز است. جنس و رنگ هر فریم بستگی به نوع و محل قرار گرفتن درب دارد.

ریل ها:

ریل درب از جنس فولاد است که نورد شده می باشدو غلتک درب روی آن قرار می گیرد. اهمیت وجود ریل ها به این دلیل است که محل اصلی برای حرکت باز و بسته شدن درب هستند. ریل ها قدرت انعطاف چذیری بالایی دارند. بقیه قسمت های سیستم درب شیشه ای با استفاده از مادول بر روی ریل نصب می شوند. این امر سبب می شود تا در صورت خرابی هر قسمت تعمیر و یا تعویض به راحتی انجام شود.

کلید شستی:

گاهی اوقات درب ها در قسمت هایی مانند اتاق عمل بیمارستان ها استفاده می شوند که به وسیله چشمی کار نمی کنند. نحوه کار به این صورت است که یک کلید شستی در کنار درب وجود دارد که به منظور سهولت باز و بسته شدن درب به وسیله فشار انگشت روی دکمه باز می شود.

باطریUPS از اجزا درب اتوماتیک:

با قطع شدن جریان برق حرکت کردن درب نیز دیگر انجام نمی شود. بنابراین باید یک راه حل برای زمان قطع شدن برق داشته باشیم.برای حل این مشکل می توان از باطری پشتیبان استفاده کرد. محل قرار گرفتن باطی در باید در بالای ریل باشد و در مواقع ضروری درب را حرکت دهد.

مادول :

یکی از اجزا درب اتوماتیک مادول است که یک شاسی است که جنس آن الومینیومی است که قطعات درب مانند تسمه، کنترل باکس، موتور، باطری و هرزگرد بر روی آن سورار می شوند. این امر به دلیل این است اگر در زمانی برای یکی ار قطعات مشکلی پیش امد تعمیر قطعات به راحتی انجام شود.

غلتک:

یکی دیگر از اجزا درب اتوماتیک برای حرکت درب بر روی ریل نیاز به غلتک است برای حفظ تعادل و جلوگیری از لغزش درب مورد استفاده قرار می گیرند. هر لت دارای شش غلتک است که چهار غلتک بزرگ برای تحمل وزن و دو غلتک کوچک برای حفظ تعادل مورد نیاز است.

 

 

 

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

مرکز پشتیبانی واتساپ