تماس با ما03432521717
پست الکترونیکیinfo@wiratasvir.ir
فروشگاه ویرا تصویر
No products in the cart.

آیفون های صوتی و تصویری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت ایفون صوتی و تصویری

انواع آیفون ها و تفاوت آن ها با یکدیگر

آیا تا به حال با انواع آیفون صوتی و تصویری آشناشده اید؟ تفاوت این دو آیفون با یکدیگر چیست؟ در زمان نصب آیفون ها چه نکاتی مهم است؟ زمانی که قصد خرید آیفون دارید اول باید با آن ها اشنا شوید. ما در این مقاله با انواع آیفون و تفاوت آیفون صوتی و تصویری آشنا می شویم.

آیفون صوتی

آیفون ها از جمله تجهیزاتی هستند که از گذشته تا به حال در تمامی منازل بالاخص ساختمان های چند طبقه مورد استفاده است. قبلا تنها قابلیتی که آیفون های صوتی داشتند قابلیت صحبت کردن با مراجعه کننده و باز کردن درب درودی ساختمان بوده است. دیگر ویژگی های آیفون صوتی عبارتند از:

قابلیت ضبط صدا

ولی امروز قابلیت ضبط صدا نیز به این آیفون ها اضافه شده است. این ویژگی به مراجعه کننده کمک می کند تا زمانی که صاحب خانه در منزل نیست پیام خود را به صورت صوتی برای صاحب خانه ضبط کرده تا در زمان بازگشت، پیام او به دست صاحب خانه برسد.

قابلیت برقراری ارتباط بین واحدها

یکی دیگر از ویژگی هایی که آیفون های صوتی دارند داشتن قابلیت برقراری ارتباط بین واحدی است. با این کار ساکنین واحد ها می توانند به راحتی و بدون بیرون رفتن فقط باشماره گیری واحد مورد نظر با همسایگان خود در ارتباط باشند.

آیفون صوتی از چه اجزایی تشکیل می شود؟

 • آیفون صوتی
 • پنل صوتی
 • منبع تغذیه
 • کابل آیفون
 • قفل باز کن

سیم کشی و نصب آیفون صوتی به چه نحو انجام می شود؟

قبل از نصب آیفون صوتی بهتر است ابتدا با سیم کشی آن آشنا شویم.

سیم کشی

آیفون های صوتی توسط 4 رشته سیم کشی می شوند که هر کدام آن ها کارایی مختلفی دارد.

 • اولین سیم: وظیفه انتقال صدا از پنل بیرون ساختمان به داخل واحد را دارد.
 • دومین سیم: وظیفه انتقال صدا از داخل واحد به پنل بیرونی را دارد.
 • سومین سیم: جریان منفی از پنل بیرون ساختمان را به گوشی داخل واحد منتقل می کند.
 • چهارمین سیم: منتقل کننده صدای زنگ از پنل بیرون ساختمان به داخل واحد

این چهار سیم از پنل بیرون ساختمان مستقیم به گوشی آیفون صوتی متصل می شوند. به این شکل که اولین سیم به اولین ترمینال پنل، دومین سیم به دومین ترمینال پنل، سومین سیم به سومین ترمینال پنل و آخرین یا چهارمین سیم هم به شاسی زنگ پنل بیرون از ساختمان متصل می شود. در سیم کشی در بازکن باید اتصالات D1  و D2 در پنل بیرون از ساختمان را به D1 وD2  ترمینال قفل باز کن متصل کنیم. ترانس تغزیه توسط 2 رشته سیم 12 v به پنل متصل می شود و در آخر ترانس به برق ساختمان متصل می شود. این مدل سیم کشی در انواع آیفون صوتی متفاوت است.

ایفون صوتی

محل مناسب برای سیم کشی و نصب پنل آیفون صوتی کجاست؟

پنل ورودی باید در نزدیکترین محل به درب دورودی ساختمان قرار بگیرد و ارتفاع آن از زمین بین 130 تا 140 سانتی متر باشد. نصب پنل به صورت توکار صورت می گیرد. بعد از پنل نوبت نصب قفل باز کن درب است که بر روی درب ورودی نصب می شود. این قفل باز کن از یک سو توسط یک یا دو رشته سیم به پنل متصل و از سوی دیگر به داخل ساختمان و گوشی متصل می شود. در آخر منبع  تغذیه است که باید از تابش مستقیم نور و بارندگی دور باشد. منبع تغذه باید در نزدیکی پنل و قفل باز کن باشد چون فاطله زیاد باعث ایجاد اختلال در کارایی قفل می شود.

آیفون تصویری

با پیشرفت تکنولوژی امروزه تنوع و برند های زیادی از آیفون های تصویری با قابلیت های فراوان تولید و عرضه بازار شده است. این نوع آیفون ها به دو نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

آیفون تصویری آنالوگ

آیفون تصویری دیجیتال : این نوع از آیفون تصویری به نسبت نوع آنالوگ قالبیت ضبط تصاویر روی حافظه را دارد که خود شامل دو نوع دیگر تک واحدی و چند واحدی است.

اجزای تشکیل دهنده آیفون تصویری چه هستند؟

 • صفحه کلید ورودی یا پنل
 • دوربین
 • کابل مربوط به ارتباطات
 • کنترل مرکزی
 • دستگاه تغذیه
 • قفل باز کن درب

چه نکاتی در زمان نصب پنل آیفون تصویری مهم است؟

 • برای افزایش ایمنی و دوام بیشتر پنل باید قاب مخصوص نصب کرد.
 • نصب پنل باید به گونه ای باشد که در برابر آب، باد، گرد و غبار و نور خورشید مقاوم باشد.

مکان مناسب برای نصب پنل آیفون تصویری کجاست؟

پنل ها معمولا در نزدیکی درب ورودی ساختمان نصب می شوند. اما نصب آن باید به گونه ای باشد ارتفاع لنز حداقل در 145 سانتی متری زمین باشد. پنل در برابر نور، گرد و غبار یا رطوبت ایمن باشد. باید پنلی انتخاب کنید که در دمای زیر 10- درجه قابلیت کارکرد داشته باشد.

تفاوت آیفون صوتی و تصویری در چیست؟

 1. مهم ترین تفاوت آیفون صوتی و تصویری در منبع تامین برق اصلی است. این منبع در آیفون های صوتی ترانس و در آیفون های تصویری برد تغذیه است. این برد در آیفون های تصویری برد کوچک الکترونیکی است که اگر کوچکترین مشکلی در آن به وجود بیاید آیفون تصویری مختل می شود.
 2. تفاوت بعدی آیفون های صوتی و تصویری در روش تولید زنگ هشدار است. در آیفون های صوتی زنگ در پنل تولید شده و از طریق سیم به گوشی منتقل شده و صدای زنگ به گوش می رسد. ولی در آیفون های تصویری، از طریق پنل، فرمانی به مانیتور داده می شود و بعد از تولید صدا توسط مانیتور صدای زنگ به گوش می رسد.
 3. سیم کشی در آیفون صوتی به صورت مجزا انجام می شود، درنتیجه وقتی یک سیم قطع شده یا مشکل داشته باشد فقط عملکرد همان قسمت مختل می شود. ولی در آیفون های تصویری قطع شدن یک سیم باعث خرابی کل آیفون می شود.
 4. میزان برق مورد نیاز در آیفون های تصویری 220v است. اما آیفون های صوتی به این میزان برق نیاز ندارند.
 5. اجزای تشکیل دهنده آیفون های صوتی شامل پنل، گوشی صوتی هر واحد، ترانس و قفل باز کن است. اما در آیفون های تصویری علاوه بر این اجزا به قطعه دیگری به نام سوئیچر نیز نیاز است. در آیفون های پیشرفته کدینگ از دستگاه دیکودر بجای سوئیچر استفاده می شود.

بهترین نمایندگی انواع آیفون در کرمان

شرکت ویراتصویر یکی از بهترین نمایندگی های آیفون در کرمان در انواع مدل های صوتی و تصویری ( الکتروپیک، وینتا، کوماکس ) است. شما می توانید با اطمینان خاطر از کیفیت و اصالت محصولات شرکت ویراتصویر اقدام به خرید کرده و از گارانتی و خدمات پس از فروش آن بهرمند شوید.

نتیجه گیری

در گذشته برای تمامی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و غیره از آیفون های صوتی استفاده می شود ولی با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا آیفون های صوتی ارتقا یافته و به آیفون تصویری تبدیل شده اند. ولی همچنان از آیفون های صوتی نیز استفاده می شود.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

مرکز پشتیبانی واتساپ